All posts from

Ei Samay Young Scholars Result 2018 : esyoungscholars.com

Organisation : Eisamay Young Scholars
Announcement : Result 2018
Scholarship Name : Ei Samay Atmadeep Young Scholarship Exam 2018-19
Applicable For : Students of Class V – X
Exam Held On : 20th January 2019.
Check Result : https://esyoungscholars.com/class-results.php

Sponsored Links:
You can now ask your question on this scholarship. Ask here (OR) Go to the bottom of this page for comments.

Ei Samay Young Scholars Result

Results of Ei Samay Atmadeep Young Scholarship Exam 2018-19.

Related : Aims Scholarship Test A.S.T 2019 : www.scholarships.net.in/34986.html

How to Check Results?

Just follow the below steps to check your results of Ei Samay Atmadeep Young Scholarship Exam 2018-19.

Steps :
Step 1 : Go to the official website of Eisamay Young Scholars through the URL https://esyoungscholars.com/index.php

Step 2 : Next click on the “Results” link in the menu bar.

Step 3 : Find your name under which class you are studying.

Selected Students

Class V

Sl. No. Student name Gender STD School
1 Ayushman Sarkar Male V The Future Foundation School
2 Basumita Banerjee Female V The BSS School
3 Neelankan Mondal Male V ELITE CO ED
4 Ritobrata Nath Male V Ramakrishna Mission Vidyalaya Narendrapur Kol-103
5 Sabyasachi Laskar Male V B D M INTERNATIONAL
6 Srijan Mondal Male V VISTION INTERNATIONAL SCHOOL
7 Antaresh Singha Male V Southpoint School
8 Archisman Pal Male V The Future Foundation School
9 Arpan Mukherjee Male V KALYANI PUBLIC SCHOOL, BARASAT
10 Aryavrata Mukherjee Male V Kalyani public school
11 Nisantika Das Female V The Future Foundation School
12 Riddhi Sarkar Male V THE FUTURE FOUNDATION SCHOOL
13 Subham Kumar Male V South Point School
14 Somanshu Gupta Male V B D M I
15 Arkadip De Male V SALT LAKE SCHOOL (ENG MEDIUM), CA – 221, SALT LAKE CITY, KOLKATA – 64
16 Aryadeep Sen Male V The Calcutta Boys School
17 Debadrita Shee Female V St. Xavier’s Institution
18 Debargha Saha Male V BD Memorial International
19 Gaurab De Male V BIKASH BHARATI BLOOMS DAY SCHOOL
20 Nirabhra Mondal Male V Welkin National School
21 Sathvik Das Male V SOUTH POINT SCHOOL
22 Sruti Das Female V THE FUTURE FOUNDATION SCHOOL
23 Junayed Bari Male V Sri Aurobindo vidyamandir
24 Koushani Dewanji Female V South Point School
25 Pratim Mukherjee Male V Krishnagar High school

Class VI

Sl. No. Student name Gender STD School
1 Ushashi Chakrabarti Female VI Indus Valley World School
2 Aaranyak Ray Male VI Garden High School
3 Aishik Bandyopadhyay Male VI St. Xavier’s School, Durgapur
4 Maithil Saha Male VI B.D.MEMORIAL INTERNATIONAL
5 Sambit Mukhopadhyay Male VI St. Xavier’s School, Burdwan
6 Samyarup Bera Male VI Nava Nalanda High School
7 Deepon Pal Male VI ST. XAVIER’S SCHOOL BURDWAN
8 Ansh Lenka Male VI BDM INTERNATIONAL SCHOOL
9 Chandrama Ghosal Female VI Modern English Academy barrackpur
10 Rick Banerjee Male VI Calcutta Boys’ School
11 Sayantan Ghosh Male VI B. D. M. International
12 Soham Kumar Hati Male VI St. Xavier’s school. DURGAPUR
13 Sohan Mandal Male VI St.Peter’s School
14 Sudisha Pal Female VI Loreto Day School, Bowbazar, Kolkata – 700012.
15 Syamantak Mondal Male VI Children’s Foundation School
16 Aneeka Sharmila Female VI ST. JOSEPH’S CONVENT – CHANDANNAGAR
17 Arghya Ghosh Male VI FUTURE CAMPUS SCHOOL
18 Dibarka Goswami Male VI Calcutta Boys ‘ School
19 Rajarshi Mondal Male VI Sri Aurobindo Institute Of Education
20 Souharda Seal Male VI APEEJAY SCHOOL-PARK STREET
21 Soumili Mondal Female VI St Paul’s Academy
22 Soumyosree Chatterjee Female VI DELHI PUBLIC SCHOOL, NORTH KOLKATA
23 Subhayan Chandra Male VI B D M International
24 Sunishka Samai Female VI DPS Ruby Park
25 Suparna Mondal Male VI Welkin national school

Class VII

Sl. No. Student name Gender STD School
1 Bijit Moish Male VII B. D. MEMORIAL INTERNATIONAL
2 Mainak Maity Male VII DAV Public school. Haldia
3 Ayan Basak Male VII St Agnes School
4 Pathikrit Debdutto Biswas Male VII Springdale High School
5 Souptik Chattaraj Male VII ST XAVIER’S SCHOOL DURGAPUR
6 Biswas Female VII Bishop morrow school
7 Aranyak Sarma Male VII GARDEN HIGH SCHOOL . IISER KOLKATA CAMPUS. MOHANPUR . NADIA.
8 Aritra Das Male VII Calcutta Boys School
9 Arin Mukherjee Male VII St. Xavier’s School
10 Sriyadita Ghosh Female VII GOKHALE MEMORIAL GIRLS SCHOOL
11 Swatantra Sen Male VII South Point High School
12 Aryan Roy Male VII ST.XAVIERS SCHOOL DURGAPUR
13 Kaushiki Majumdar Female VII B.D.M.International
14 Mayukh Chowdhury Male VII South Point High School
15 Raj Malakar Male VII Aditya Academy Secondary
16 Rupam Maiti Male VII Springdale High School
17 Sayan Ghosh Male VII ST. XAVIER’S SCHOOL, DURGAPUR
18 Souradip Guchhait Male VII Chandernagore Sri Aurobindo Vidyamandir
19 Tanisha Sinha Female VII ASSEMBLY OF GOD CHURCH SCHOOL, ASANSOL
20 Abhyudoy Mukhopadhyay Male VII Asian International School
21 Avishek Saha Male VII St. Xaviers Collegiate School, Park Street, Kolkata.
22 Raheel Bhattacharjee Male VII NATIONAL GEMS HIGHER SECONDARY SCHOOL
23 Sarthak Singha Roy Male VII Mahesh Shri Ramkrishna Asram Vidyalay ( H.S )
24 Aayam Jha Male VII DPS Ruby Park kolkata
25 Anjishnu Chakraborty Male VII TECHNO INDIA GROUP PUBLIC SCHOOL, CHUCHURA

Class VIII

Sl. No. Student name Gender STD School
1 Debarghya Adhikari Male VIII Salt Lake School (English Medium)
2 Aditya Dutta Male VIII The Assembly of God Church School Tollygunge
3 Debaditya Mondal Male VIII SOUTH POINT HIGH SCHOOL
4 Rimjhim Gorai Female VIII BURNPUR RIVERSIDE SCHOOL CHITTARANJAN
5 Deepon Halder Male VIII DPS MEGACITY
6 Sagnik Roy Male VIII South Point High School
7 Sayantan Chakraborty Male VIII Mahesh Sri Ramkrishna Ashram Vidyalaya (HS)
8 Abhradeep Sarlar Male VIII South Point High School
9 Adrish Munshi Male VIII FUTURE CAMPUS SCHOOL
10 Sujoy Saha Male VIII Delhi Public School Megacity , Kolkata
11 Aishwarik Mandal Male VIII THE ASSEMBLY OF GOD CHURCH SCHOOL,TOLLYGUNJ
12 Daibik Barik Male VIII DAV MODEL SCHOOL , DURGAPUR
13 Koushik Sahoo Male VIII Calcutta Public School, kalikapur
14 Samanwita Pal Female VIII BURDWAN MODEL SCHOOL
15 Anik Ghoshal Male VIII THE ARYANS SCHOOL
16 Sambit Mandal Male VIII St. XAVIER’S SCHOOL, BIDHAN NAGAR, DURGAPUR
17 Plaban Das Male VIII BRS CHITTARANJAN
18 Sonam Kumari Female VIII Burnpur Riverside School Chittaranjan
19 Aritra Chatterjee Male VIII Don Bosco School .Park circus
20 Arka Roy Male VIII ST. AUGUSTINE’S DAY SCHOOL
21 Arman Bhattacharjee Male VIII Burdwan Model School
22 Chandrima Ghosh Male VIII ST. PAUL’S ACADEMY,BURDWAN
23 Debnanda Datta Female VIII St. Xaviers School, Burdwan
24 Jayaditya Dutta Male VIII Salt Lake English Medium
25 Maitrayee Maiti Female VIII JOGAMAYA MEMORIAL INSTITUTE

Class IX

Sl. No. Student name Gender STD School
1 Samay Gupta Male IX DON BOSCO SCHOOL, LILUAH
2 Anuska Mandal Female IX KENDRIYA VIDYALAYA BALLYGUNGE
3 Jishnudip Patra Male IX North Point Senior Secondary Boarding School
4 Shreyas Mukherjee Male IX St. Patrick’s H S School
5 Subham Kumar Male IX Burnpur Riverside School Chittaranjan
6 Subhro Roy Male IX Calcutta Airport English High School
7 Anwesha Bhat Female IX THE NEWTOWN SCHOOL
8 Arunabha Dutta Male IX Calcutta Public School, Ashwini Nagar, Baguiati
9 Priyanshu Dey Male IX ST. XAVIER’S COLLEGIATE SCHOOL
10 Rohit Tiwary Male IX Burnpur Riverside School, Burnpur
11 Soham Dutta Male IX St. Xavier’s Collegiate School
12 Abhishek Kumar Male IX M. P. BIRLA F. H. S. SCHOOL
13 Aishik Sarkar Male IX Future Foundation School
14 Krittika Pal Female IX G.D. BIRLA CENTRE FOR EDUCATION
15 Rashmika Dass Female IX G. D. Birla Centre for Education
16 Soham Das Male IX Chandannagar kanailal Vidyamandir (English Section)
17 Arya Choudhuri Male IX SOUTH POINT HIGH SCHOOL
18 Kanishka Chatterjee Female IX Kendriya Vidyalaya Fort William
19 Mitadru Ghosh Male IX B.D.M.INTERNATIONAL
20 Saptarshi Bandyopadhyay Male IX St.Xavier’s Collegiate School
21 Anushna Ganguly Female IX St.Xavier’s School,Burdwan
22 Koustav Bhattacharjee Male IX Patha Bhavan
23 Sarthak Santra Male IX ARAMBAGH VIVEKANANDA ACADEMY
24 Suman Khara Male IX Nava Nalanda High School
25 Sharan Rarhi Male IX THE MODERN ACADEMY

Class X

Sl. No. Student name Gender STD School
1 Ahan Chatterjee Male X Salt Lake School
2 Ifza Parvin Female X Future Campus School
3 Diya Sarkar Female X Delhi Public School, Siliguri
4 Mallar Mitra Male X Calcutta Boys’ School
5 Diptendu Sarkar Male X SALT LAKE SCHOOL(ENGLISH MEDIUM)
6 Om Mittal Male X St.Mary’s Orphanage And Day School
7 Srijena Guin Female X ASHOK HALL GIRLS’ HIGHER SECONDARY SCHOOL
8 Soham Dutta Male X Vivekananda Mission School
9 Adipta Halder Male X Patha Bhavan
10 Arighna Jana Male X Pramila Memorial Institute
11 Chandrapir Sar Male X Burdwan Municipal High School
12 Mariha Ahammed Female X Apeejay School Saltlake
13 Aratrik Basu Male X South Point High School
14 Tarak Das Male X South Point High School
15 Aisha Ahammed Female X Apeejay School Saltlake
16 Aritra Kundu Male X Salt Lake School
17 Atindra Khan Male X St. Paul’s Academy
18 Ayush Debnath Male X SOUTH POINT HIGH SCHOOL
19 Debanuj Basak Male X Apeejay School, Saltlake
20 Debmitra Mukherjee Female X SOUTH POINT HIGH SCHOOL
21 Ritam Mukherjee Male X St.Stephen’s School
22 Sankalpa Das Male X DELHI PUBLIC SCHOOL, DURGAPUR-713212
23 Suman Mandal Male X The Heritage School
24 Sunrit Roy Karmakar Male X South Point High School
25 Anubhav Ghosh Male X St. Aloysius Orphanage & Day School
2 Comments
Add a Comment
  1. I want to know my result.

  2. My son name is in the Class V merit list, but no further information from your end, Please reply.

Leave a Reply

How to add comment : 1) Type your comment below. 2) Type your name. 3) Post comment.

www.scholarships.net.in © 2018

Contact Us   Privacy Policy